KLAVER 2022

XIII Festival KLAVER
21.–27. oktoober 2022
Kunstiline juht Sten Lassmann

KLAVER, üks Eesti tähtsaimaid klassikalise muusika festivale tuleb taas!

21.–27. oktoobrini esinevad Estonia kontserdisaalis võrratud klaverikunstnikud Eestist ja välismaalt. Meeldejäävates interpretatsioonides kõlavad nii tuntud šedöövrid kui ka eriliselt põnevad taasavastused klaveriliteratuuri rikkalikest varasalvedest. Seekordse festivali teema on 20. sajandi algupoole modernistlik muusika, eriti selle allhoovused ekspressionism ning neoklassitsism. Ühest küljest tähistas 20. sajandi algus traditsioonilise tonaalse helisüsteemi lagunemist Arnold Schönbergi, Alban Bergi ja Anton Weberni dodekafoonilises muusikas, ning sajandi keskpaigaks ekstreemsuseni jõudnud arengut abstraktse seriaalsuseni Pierre Boulezi ja Karlheinz Stockhauseni loomingus. Teisest küljest hakati just samal ajal otsima võimalusi kunstmuusika helikeele kaasajastamiseks läbi autentse rahvamuusikatraditsiooni teadlikuma uurimise ja kasutamise (Béla Bartók, Leoš Janáček, Aram Hatšaturjan) ning romantismieelseid žanritraditsioone ja esteetikat sünteesiva neoklassikalise prisma otsimise (Igor Stravinski, Paul Hindemith).

Kuid nagu kõigis kunstides, nii kajastub ka helikunstis ajastu vaim. 20. sajandi algupoole katastroofilised maailmasõjad, ebainimlikud kuriteod, linnastumisega kaasnenud ühiskonna kiire ümberkorraldus ning igapäevaelu järjest suurem mehhaniseerimine ja elektrifitseerimine muutsid arusaama inimeseks olemisest ja tõid kaasa korraga nii eksistentsiaalse ängi kui ka plahvatusliku arengu kõigis inimtegevuse sfäärides. Festivali KLAVER kontserte kuulates on publikul võimalik tunnetada inimkonna soovi leida tasakaal harjumusliku ja traditsioonilise ning kiiresti muutuva elukeskkonna ja progressiivsete ideede vahel. Tuleb tunnistada, et selle tasakaalu leidmine on äärmiselt aktuaalne ka tänapäeval.

Avamaks modernse maailma vaimseid allhoovuseid ning erinevate kunstialade ja ühiskondlikku mõtte nähtavaid ja peidetud seoseid on publikul võimalus tund enne iga festivali kontserdi algust kuulata vestlusi erakordsete külalistega. Modernatooriumis“ astuvad üles tunnustatud teadlased, kunstnikud ning ühiskonnategelased: ajaloolane David Vseviov, muusikateadlane Brigitta Davidjants, kirjandusteadlane ja semiootik Mihhail Lotman, kunstiteadlane Harry Liivrand, fotokunstnik Kaupo Kikkas, arhitektuuriajaloolane Mart Kalm, majandusteadlane Hardo Pajula ja psühholoog Jüri Allik.

MEEDIAKAJASTUSED

Kärt Käämbre. Püüdes ajaklastrist oma südametooni – Sirp 04.11.2022

Fotod

KLAVER 2022

N27.10

Neli temperamenti. Lukas Geniušas (klaver, Leedu)

Neljapäev, 27.10
19:00
Tallinn,
Estonia kontserdisaal
Loe lähemalt
K26.10

Tõusev täht. Marie-Ange Nguci (klaver, Albaania/Prantsusmaa)

Kolmapäev, 26.10
19:00
Tallinn,
Estonia kontserdisaal
Loe lähemalt
T25.10

Ludus tonalis. Maksim Štšura (klaver)

Teisipäev, 25.10
19:00
Tallinn,
Estonia kontserdisaal
Loe lähemalt
E24.10

BACH. HTK 300. Eesti pianistide gala

Esmaspäev, 24.10
19:00
Tallinn,
Estonia kontserdisaal
Loe lähemalt
P23.10

Suurmeister. Gerhard Oppitz (klaver, Saksamaa)

Pühapäev, 23.10
17:00
Tallinn,
Estonia kontserdisaal
Loe lähemalt
L22.10

Skrjabin 150. Jonathan Powell (klaver, Inglismaa/Poola)

Laupäev, 22.10
19:00
Tallinn,
Estonia kontserdisaal
Loe lähemalt
R21.10

Festivali KLAVER avakontsert

Reede, 21.10
19:00
Tallinn,
Estonia kontserdisaal
Loe lähemalt
N20.10

Ludus tonalis. Maksim Štšura (klaver)

Neljapäev, 20.10
19:00
Tartu,
Vanemuise kontserdimaja
Loe lähemalt
Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid (veebilehe statistika).
Luba küpsised Ei, aitäh Privaatsuspoliitika