Esitajad:
Lukas Geniušas (klaver, Leedu)Tallinna Kammerorkester
Dirigent Kaspar Mänd
Kavas:
Barber. Adagio keelpillidele
Rääts. Kontsert kammerorkestrile op. 16
Britten. „Noor Apollo“ klaverile, keelpillikvartetile ja kammerorkestrile op. 16
Hindemith. „Neli temperamenti“ klaverile ja keelpillidele
2010. aasta Varssavi Chopini konkursi ja 2015. aasta Tšaikovski konkursi laureaat Lukas Geniušas põlvneb aukartustäratavast pianistide suguvõsast. Tema isa on tuntud leedu pianist ja pedagoog Petras Geniušas ning ema vene pianist ja pedagoog Ksenia Knorre. Lukase vanaema oli Moskva konservatooriumi legendaarne professor Vera Gornostajeva, kelle juures on õppinud ka eesti pianistid Ivari Ilja, Rein Mets ja Age Juurikas. Lukase haruldaselt tugev pianistlik kool ning kõrgete ideaalide poole püüdlev süvenenud musitseerimine on talle toonud viimasel kümnendil palju rahvusvahelist edu. Ta esineb regulaarselt Euroopa mainekaimatel klaverifestivalidel, nagu näiteks Ruhri klaverifestival ja La Roque d’Anthéron, ja solistina paljude orkestrite ees.
Tema esituses kõlab lõppkontserdi nimilugu, Paul Hindemithi „Neli temperamenti“ ning Benjamin Britteni efektne kontsertpala „Noor Apollo“.
Hindemithi partituur oli algselt kirjutatud legendaarse tantsija ja lavastaja George Balanchine’i tellimusel, kes lavastas selle neoklassikalise balletina, kuid „Neli temperamenti“ on tegelikult kahekümnenda sajandi sisukaim ja ulatuslikem teos klaverile ja keelpilliorkestrile. Kontserdi avanumbriks on Ameerika Ühendriikide klassikalise muusika emblemaatiline teos, Samuel Barberi paatoslik ja katartiline Adagio, ning seejärel kõlab Jaan Räätsa 90. sünniaastapäeva tähistamiseks tema hittlugu „Kontsert kammerorkestrile“, mis on neoklassikalise stiili ülim näide eesti muusikas.
N 27. oktoober kell 18 Estonia kontserdisaal
XIII rahvusvaheline festival KLAVER 2022
Kontserdieelsete vestluste sari „Modernatoorium“
Jüri Allik (psühholoog, Tartu Ülikooli eksperimentaalpsühholoogia professor)
Sissepääs kell 19 algava kontserdi piletiga