Visuaalne vaatemäng Estonia kontserdisaalis – klaver näitab ka pilti

Ukraina tipp-pianisti Aleksei Botvinovi tänaõhtune kontsert Estonia kontserdisaalis pakub publikule eriskummalist vaatemängu: klaver näitab mängu ajal ka pilti, täiendades pianisti esinemist ainulaadse visuaalse elamusega.

Täna, 2. veebruaril esineb Estonia kontserdisaalis MustonenFesti raames Ukraina kuulsaim pianist, väljapaistev muusikategelane ja Euroopa ühe kõrgetasemelise muusikafestivali Odessa Classics juht Aleksei Botvinov. Oma kodumaal kutsutakse rahvakunstnikku lausa „kõrge vaimu sümboliks“, kes on üleilmselt tuntust kogunud Rahmaninovi muusika interpretatsioonidega. Ta on ka ainus pianist, kes on mänginud kontserdilavadel enam kui 300 korda Bachi „Goldbergi variatsioone“.

Viimasel ajal on Botvinov püüdnud leida uudseid haaravaid viise klassikalise muusika esitlemiseks. Tema seekordsel kontserdil „Nägemuslik klaver“ on muusikul abiks Ukraina üks esimesi visuaalkunstnikke Taras Koroviakovskyi ehk VJ Videomatics, kellega koostöös kuvatakse klaverile muusikast ja muusiku isiklikest nägemustest inspireeritud visuaal.

„Olen selles vallas tegutsenud juba üle kümne aasta, ilmselt olen Ukrainas esimene. Selle aja jooksul oleme videovallas koos tehnika arenguga läbi käinud märkimisväärse tee. Alguses oli lihtsalt ekraan nagu kinos, siis valgusdioodidega ekraanid, siis juba suured videomapping’ud hoonete fassaadidel ning nüüd oleme leiutanud mapping’u valge klaveri pinnale, just valge klaveri, kuna musta värvi klaveril see ju ei töötaks. Minu hinnangul on see huvitav nii klassikalise muusika asjatundjatele kui ka noortele,“ rääkis Botvinov.

Just seetõttu, et „Nägemusliku klaveri“ kontserdi- ja videokunstielamus oleks täiuslik, on tavapärane Estonia kontserdisaali must Steinway klaver välja vahetatud valge klaveri vastu.

Tallinnast sõidab Botvinov edasi Šveitsi, et anda kontsert mainekas Zürichi Tonhalles.

27. jaanuarist kuni 6. veebruarini Tallinna eri kontserdipaikades, Tartus, Pärnus ja Jõhvis toimuv MustonenFest on Eesti üks vanemaid muusikafestivale. Festivali kunstiline juht on Andres Mustonen, korraldaja Eesti Kontsert.

Vaata kogu kava: https://eestikontsert.ee/festivalid/mustonenfest-2022

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid (veebilehe statistika).
Luba küpsised Ei, aitäh Privaatsuspoliitika