Traagilise saatusega Ukraina solistide kammerorkester jõuab Eestisse

Eesti Kontserdi kutsel saabub Eestisse kontserte andma sõja tõttu Euroopasse lõksu jäänud Ukraina üks esindusorkestreid Kiievi Solistid. Nad astuvad üles Paides, Tartus, Haapsalus, Tallinnas ja Jõhvis, kahel kontserdil on kaastegev Eesti Rahvusmeeskoor.

Ukraina juhtiva kammerorkestri Kiievi Solistid lugu on erakordne. Nende kontsertreis Itaalias algas 23. veebruaril, päev enne Ukraina sõda. Koju tagasi nad enam ei pääsenud ning muusikud pole sellest ajast peale oma lähedasi näinud. Nii on orkester otsekui kodutuna reisinud mööda Euroopa kontserdilavu, jutustades läbi muusika oma kodumaa lugu.

„Keeruline on hetkel kõiki emotsioone sõnadesse panna… Meie pered on jäänud Ukrainasse, kuid oleme nendega igapäevaselt ühenduses,“ rääkis kammerorkestri kunstiline juht Anatoli Vassõlkivskõi. „Meie töö on hetkel keeruline, kuid me musitseerime. Muusika aitab ning hetkel on meie peamine kohus hoida elus Ukraina kultuuri. Me mängime rahu nimel.“

Pärast kontserte Itaalias on Euroopa erinevate muusikainstitutsioonide eestvõttel lühikese ajaga korraldatud orkestrile lisakontserte Saksamaal, Šveitsis, Rootsis, Norras, Leedus, Lätis. Kiievi Solistide lavapartneriteks nendel kontsertidel on olnud Norra Kammerorkester, Baseli Kammerorkester, Eric Ericssoni kammerkoor, Benny Anderson jpt.

23. aprillil jõuavad muusikalised rahusaadikud Eestisse. Kiievi Solistide kontserdid toimuvad 24. aprillil Paide Muusika- ja Teatrimajas, 25. aprillil Vanemuise kontserdimajas, 26. aprillil Haapsalu kultuurikeskuses, 27. aprillil Estonia kontserdisaali ja 28. aprillil Jõhvi kontserdimajas. Tartu ja Tallinna kontsertidel on kaastegev Eesti Rahvusmeeskoor koos dirigent Mikk Üleojaga, ühisesituses kõlab ka Arvo Pärdi looming.

Eesti Kontsert on sõja algusest peale püüdnud leida viise, kuidas sõjas laastatud Ukrainat ja põgenikke oma tegevusega aidata. „Muusika ei vaiki, ka sõja ajal. Oleme korraldanud toetuskontserte ja kogunud annetusi, kuid nüüd avanes meil võimalus kutsuda Ukraina tippmuusikud ise oma lugu rääkima. Kutsun kõiki neist kontsertidest osa saama, et laval olevatele muusikutele kinnitada – me oleme teiega!“ rääkis Eesti Kontserdi juht Kertu Orro.

Kammerorkester Kiievi Solistid koosneb väljapaistvatest muusikutest kõikjalt Ukrainast, kellest enamus on rahvusvaheliste konkursside laureaadid. Orkestri asutajaks oli väljapaistev Ukraina viiuldaja ja pedagoog Bogodar Kotorovitš (1941–2009). Orkester olnud mitmete oluliste teoste, nagu Britteni „Sõjareekviem“, George Palmeri kontrabassikontsert ning Erkki-Sven Tüüri Marimbakontsert esiettekandjaks Ukrainas. Estonia kontserdisaalis esinesid Kiievi solistid viimati 2007. aasta novembris Ukraina helilooja Valentin Silvestrovi autorikontserdil. Väljapaistvate saavutuste eest on Ukraina välisministeerium orkestrile omistanud tiitli „Ukraina kultuuri saadik maailmas“.

Ukraina sõjapõgenikele on Tallinna kontsert tasuta. Tasuta piletid saab välja võtta Estonia kontserdimaja kassast isikut tõendava dokumendi (Ukraina passi või ajutise elamisloa) alusel.

Kontsertidel saab teha sularahaannetusi Ukraina kultuurikeskuse heaks.

Vaata, kuidas Kiievi Solistid esitasid koos Benny Anderssoni ja Eric Ericsoni kammerorkestriga ABBA lugu „Ode to Freedom“ (SVT salvestus Stockholmis 27. märtsil toimunud kontserdilt):
https://www.youtube.com/watch?v=8MvS-0q4jSQ 

Vaata Eesti Rahvusmeeskoori ja Klassikaraadio salvestust ukraina helilooja Mõkola Lõssenko teosest „Palve Ukraina eest“ („Молитва за Україну“). Meeskoorile seadnud Indrek Umberg.
https://www.youtube.com/watch?v=N7cPNrpwfs0

 Foto: Kammerorkester Kiievi Solistid. Foto D. Matvejev.

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid (veebilehe statistika).
Luba küpsised Ei, aitäh Privaatsuspoliitika