The Swedish Wind Ensemble toob lavale Läänemere-äärsete maade heliloojate loomingu, uhiuue löökpillikontserdi ja tunnustatud Lauri Metsvahi

Laupäeval esineb Estonia kontserdisaalis The Swedish Wind Ensemble. Rootsi parimatest puhkpillimängijatest koosnev orkester toob publiku ette Läänemere-äärsete maade heliloomingu ning joonistab välja Eesti ja Rootsi vastastikused tihedad muusikalised mõjutused.

Kontserdi kava keskendub kahele ajastule. Neist esimene viib kuulajad Teise maailmasõja aastatesse ning pakub kuulamiseks kolme väga erineva saatusega helilooja – Eduard Tubina, Hugo Alfvéni ja Grażyna Bacewiczi teoseid. Kava teine osa on pühendatud tänapäevale ning seal kõlavad kolme Rootsi nüüdishelilooja – Molly Kieni, Benjamin Staerni ja Andrea Tarrodi helitööd.

Omanäolise orkestri ees soleerib Eestist pärit löökpillimängija Lauri Metsvahi, kes on viimased aastad elanud ja töötanud Rootsis. Ta kannab kontserdil ette Benjamin Staerni äsja valminud teose „Konnakol-Variations for Percussion“, mis võlub põnevate rütmikäikude ja eksootilise kõlaga. Kava joonistab ilmekalt välja ka Eesti ja Rootsi muusikalised suhted. „Mul on ääretult suur au olla Benjamin Staerni löökpillkontserdi esmaesitaja. Helilooja isa oli dirigent Gunnar Staern, kes oli Eduard Tubina väga hea tuttav ning mängis oma kontsertidel tihti tema teoseid. Meie esituses kuuleb publik ka spetsiaalselt selleks kontserdiks arranžeeritud uut seadet Tubina „Krati“ süidist. See kõik näitab, kui tihedad on kahe riigi muusikalised sidemed juba pikki aastakümneid,“ rääkis Lauri Metsvahi.

Löökpillimängijana peab ta puhkpillisümfoonikutega musitseerimist privileegiks. „Selles koosseisus mängimine on tunduvalt sündmusrohkem kui sümfooniaorkestris musitseerimine. Materjal on huvitav ja annab tihti võimaluse soleerida,“ selgitas Metsvahi.

Metsvahi sõnul muudab The Swedish Wind Ensemble’i eriliseks võime häälestuda erinevatele muusikastiilidele. „See orkester on väga võimekas paljudes muusikastiilides. Meil on tihti kontserte, kus orkester muutub justkui bigbändiks ning vaskpillid ja kontrabass peavad oskama näiteks džässi improviseerida. Samuti on moodustatud orkestrisiseselt erinevaid ansambleid – kapell, kvintett, kvartett –, kes esitavad veenvalt kõike, alates lasteaialastele suunatud muusikast kuni Argentina tangodeni. Orkester seab löökpillimängijatele suuri nõudmisi, sest pädev peab olema erakordselt laias spektris. Peale timpanite ja tavaliste orkestrilöökpillide tuleb vahel mängida ka keerulisi marimba- ja vibrafonipartiisid, trummikomplekti eri stiilides ning kongasid.

The Swedish Wind Ensemble ja löökpillisolist Lauri Metsvahi on publiku ees 23. märtsil kell 19 Tallinnas Estonia kontserdisaalis.

Foto: The Swedish Wind Ensemble (autor: Elinor Wermeling)

———

Silver Kuusik

Eesti Kontsert

56915689

silver.kuusik@concert.ee

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.