Tänavune Jõhvi balletifestival võõrustab Ukraina rahvatantsu- ja balletilegende

Tänavune Jõhvi balletifestival võõrustab Ukraina rahvatantsu- ja balletilegende

Tänavu 15. korda toimuva Jõhvi balletifestivali külalised on Pavlo Virskõi nimeline Ukraina riiklik rahvatantsuansambel ning Mõkola Lõssenko nimeline Harkivi rahvuslik akadeemiline ooperi- ja balletiteater. Jõhvi balletifestival toimub 15.–19. novembrini Pärnus, Tallinnas ja Jõhvis.

Mõlemad trupid on alates 2022. aasta aprillist koos teiste Ukrainas ja välismaal elavate kunstnikega ühisel humanitaarmissioonil „Euroopa tee“, mille eesmärgiks on Euroopa Liidu kodanike teadlikkuse hoidmine ja toetus Ukraina riigile Venemaa sõjalise agressiooni ajal.

„Ukraina tipptasemel balletikunsti on kõrgelt hinnatud läbi aegade. Vähim, mida Eesti poolt oma valdkonna professionaalidele hetkel pakkuda saame on esinemisvõimalused,“ ütles Eesti Kontserdi juht Kertu Orro. „Harkivi ooperi- ja balletiteater on saanud pommitabamusi ning enne Ukraina võidukat sõja lõpetamist nad kodulavadel tantsida ei saa. Seda suurem on au ja rõõm, et Eesti balletipublik saab nende imelistest etendustest osa oma kodus.“

Seekordne Jõhvi balletifestival algab Pärnust ja Tallinnast, kui publiku ette astub Pavlo Virskõi nimeline Ukraina riiklik rahvatantsuansambel. Ansambel loodi 1937. aastal, kui kaks tuntud ukraina koreograafi Pavlo Virskõi ja Mõkola Bõlotov kogusid enda ümber rühma rahvatantsijaid. Aastatel 1955–1975 oli ansambli kunstiliseks juhiks Virskõi, kelle jõuline nägemus tõstis trupi professionaalsele tasemele. 1980. aastal võttis kunstilise juhi rolli üle rahvakultuuri ja etnograafia asjatundja Mõroslav Vantuhh, jätkates oma eelkäija tööd ukraina rahvatantsutraditsiooni säilitamisel, tutvustamisel ja arendamisel. Trupi kõrgetasemelisi ja ülimalt vaatemängulisi etendusi näeb 15. novembril Pärnu kontserdimajas ja 16. novembril Tallinnas Alexela kontserdimajas.

17.–19. novembrini näeb Jõhvi kontserdimajas Mõkola Lõssenko nimelise Harkivi rahvusliku akadeemilise ooperi- ja balletiteatri etendusi. Jõhvi balletifestivalil esinevad nad balletilavastustega „Giselle“ ja „Lumivalgeke ja seitse pöialpoissi“ ning meeldejääva balletigalaga, mille kavas on balletinumbrid Minkuse, Glucki, Hatšhaturjani, Chopini, Adami, Theodorákise jt muusikale.

Jõhvi balletifestivali piletid on alates tänasest müügil Piletilevis ja Eesti Kontserdi kontserdimajade kassades. Vaata lisa: www.eestikontsert.ee/jbf.

Jõhvi balletifestivali korraldab Eesti Kontsert, toetavad NPM SILMET OÜ, Viru Keemia Grupp, Jõhvi vallavalitsus, Eesti Kultuurkapital ja Integratsiooni Sihtasutus.

Fotol: Harkivi rahvuslik akadeemiline ooperi- ja balletiteater toob Jõhvi kontserdimajja vaimustava „Giselle’i“ Adolphe Adami muusikale.

Näiteid Pavlo Virskõi nimelise Ukraina riikliku rahvatantsuansambli tantsunumbritest:

https://www.youtube.com/watch?v=AOgdrrzOi1A&t=20s

 

 

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid (veebilehe statistika).
Luba küpsised Ei, aitäh Privaatsuspoliitika