Sajad tulevikutähed õpivad KRATT Festivalil professionaalset koosmängu

22.–27. augustini Tallinnas toimuval KRATT festivalil saab kokku ligi 200 noort interpreeti üle Eesti, et kogeda koosmängu ja ühist tegutsemist tunnustatud Eesti muusikute käe all. Festival on hüppelauaks paljudele tulevastele klassikatähtedele.  

Noortele, 10–22-aastastele muusikutele mõeldud klassikalise muusika festival KRATT toimub tänavu juba kolmandat korda ja saab alguse kolme erineva orkestri proovide ja mitmete õpitubadega, samuti lihvivad etteasteid kammeransamblid. Orkestri grupiproove juhendavad ERSO ja Tallinna Kammerorkestri kogenud interpreedid Triin Ruubel (viiul), Rain Vilu (vioola), Leho Karin (tšello), Mati Lukk (kontrabass), Mihkel Peäske (flööt), Toomas Vavilov (klarnet), Andres Kontus (tromboon) ja Heigo Rosin (löökpillid).

„Meie meeskonna ühine eesmärk on väärtustada laste ja noorte huvi klassikalise muusika vastu, innustada neid koos musitseerima ja edendada seeläbi muusikaharidust,“ rääkis festivali juht Siiri Siimer: „Festival annab noortele kindlust ja esinemiskogemusi ning pakub hindamatu võimaluse koosmusitseerimiseks, mõttekaaslastega kohtumiseks, muusikateatri tegemiseks ja loominguliseks koosolemiseks. Kokkuvõttes õpetab see ka ühise eesmärgi nimel pingutama. Kõik see sillutab meie noorte teed klassikalise muusika ja selle kõrgetasemelise esitamise maailma.“

Festivalinädal kulmineerub kontsertidega Estonia kontserdisaalis, kus tulevad esitusele muu hulgas Leonard Bernsteini „Sümfoonilised tantsud“ muusikalist „West Side Story“ ja Lembit Beecheri „Kalevipoeg Kalifornias“, sümfooniaorkestrit dirigeerib Olari Elts. Kammerorkester Andres Kaljuste dirigeerimisel esitab põnevat ja hoogsat 20. sajandi „renessansslugu“, Peter Warlocki Capriol Süiti. Väike orkester ja VHK teatriklassi vilistlased koos vanamuusika konsordi ja vanamuusika õpitoaga toovad Maria Petersoni lavastamisel publiku ette Siiri Siimeri ja Tauno Aintsi seatud 13. sajandi laulumängu „Aucassin ja Nicolette“. Etenduse orkestrit juhendavad Susanna Biosca ja Elo Tepp. Etendus on augustis ka Theatrumi mängukavas.

Kuigi festivali keskmes on koosmängimine orkestris, ansamblis ja teatris, leiab programmist ka üldist kultuuritunnetust avardavad kohtumisõhtud koondnimetusega „Kuidas Kuulata Klassikat“, mis on suunatud kõigile huvilistele vanusest ja taustast olenemata. Sel korral on teejuhtideks-kultuurimajakateks Lembit Peterson, Maarja Vaino, Carl-Dag Lige, Olav Ehala ja Erkki-Sven Tüür.

Alates 2021. aastast paneb festivalile KRATT oma toeka õla alla Eesti Kontsert, kelle üks olulisemaid missioone on laste ja noorte lähendamine klassikalisele muusikale ning seda muusikat armastava publiku kasvatamine. Noori tulevikutegijaid koondav KRATT on väärikaks täienduseks Eesti Kontserdi senisele ülipopulaarsele koolikontsertide sarjale, kus nimekad interpreedid innustavad lapsi ja noori muusikat armastama.

Siiri Siimer ütleb, et festival sai oma nime eesti folkloorist tuntud Krati järgi, kes tassib oma peremehele varandust kokku: „Kratt on väga töökas, leidlik, pühendunud ja usaldusväärne. Meie KRATI peremeheks on muusika, kelle jaoks KRATT toob kokku uudseid ja ägedaid ideid. Erinevaid maagiliste võimetega olendeid leidub paljude rahvaste mütoloogias – nähtavad ja nähtamatud haldjad, gnoomid, faunid, päkapikud ja teised võlujõuga vigurdajad. Muinasjutulisele rännakule viib ka pillimäng ja muusika ning üheks lõbusaks teenäitajaks sellel imedemaal võib olla just KRATT!“

Festivali kontsertidele oodatakse igas eas publikut.

Festivali kava (leitav ka aadressilt www.krattfestival.ee) 

Kolmapäev, 24.08 kell 20 Estonia kontserdisaal
KRATT rahvusvahelise videokonkursi põhjal väljavalitud kammeransamblite kontsert

 

Reede, 26.08 kell 20 Estonia kontserdisaal
sajandi laulumäng (chantefable) „Aucassin ja Nicolette“
Väike Orkester, juhatab Susanna Biosca
Muusika Siiri Siimer/Tauno Aints
Tõlkijad Ain Kaalep ja Ott Ojamaa
Väike Orkester, VHK 2020. aasta teatriklassi vilistlased ja teatri õpituba, vanamuusika konsort (Peeter Klaas, Reet Sukk, Robert Staak, Ene Nael) ja vanamuusika õpituba.
Orkestrit juhendavad Elo Tepp ja Susanna Biosca.
Etenduse lavastaja Maria Peterson
Valguskunstnik/kujundus Alyona Movko-Mägi

 

Laupäev, 27.08 festivali lõppkontsert kahes osas
Kell 17 Estonia kontserdisaal
Kammerorkester, dirigent Andres Kaljuste
Solistid Triinu Piirsalu (viiul), Andres Kaljuste (vioola)
Wolfgang Amadeus Mozart – „Sinfonia Concertante“ viiulile, vioolale ja orkestrile KV 364
Peter Warlock – „Capriol Süit“

Kell 19 Estonia kontserdisaal
Sümfooniaorkester, dirigent Olari Elts
Lembit Beecher –„Kalevipoeg Kalifornias“
Benjamin Britten – „Noore inimese teejuht orkestri juurde“
Sergei Prokofjev – „Montecchid ja Capulettid“ süidist „Romeo ja Julia“
Leonard Bernstein – „Sümfoonilised tantsud“ muusikalist „West Side Story“

 

KOHTUMISED KULTUURIGA – Kuidas Kuulata Klassikat
Vanalinna Muusikamaja Uus tn 16c 

Esmaspäeval, 22.08 kell 18.15 Lembit Peterson
Teisipäeval, 23.08 kell 18.15 Maarja Vaino
Kolmapäeval, 24.08 kell 18.15 Carl-Dag Lige
Neljapäev, 25.08 kell 18.15 Olav Ehala
Reedel, 26.08 kell 18.15 Erkki-Sven Tüür

LISAINFO:
Siiri Siimer: tel 5018971; info@krattfestival.ee;
Margit Lahevee: tel 56697355 margit.lahevee@krattfestival.ee; lahevee@hotmail.com
www.krattfestival.ee

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid (veebilehe statistika).
Luba küpsised Ei, aitäh Privaatsuspoliitika