Saabuvatel pühadel kõlab üle Eesti monumentaalne Verdi reekviem

Eesti Kontsert toob neil lihavõttepühadel lavale Verdi reekviemi, mis on üks liigutavamaid ja mõjusamaid teoseid maailma muusikaajaloos. Korraga on laval üle paarisaja muusiku, orkestrit ja ühendkoori dirigeerib Risto Joost. Reekviem kantakse ette 6. aprillil Pärnu kontserdimajas, 7. aprillil Estonia kontserdisaalis ja 8. aprillil Vanemuise kontserdimajas. Tallinnas on kontsert välja müüdud.

Ehkki Giuseppe Verdi kirjutas oma reekviemi mälestusteosena ja otseselt mingit erilist aega selle esitamiseks oodata ei tule, on ülestõusmispühad ja hingedepäev kujunenud teose ettekandmisel traditsiooniks. 19. sajandi tuntud reekviemidest (Robert Schumanni, Antonín Dvořáki, Gabriel Fauré, Charles Gounod’ ja Camille Saint-Saënsi sulest) eristub Verdi teos oma dramaatilisusega.

Helilooja järgis ladinakeelse liturgia traditsioonilist teksti, kuid selle muusikaline kujundus läheb kaugemale algsest surma ja ülestõusmise kristlikust käsitlusest. Verdi reekviemis on kurbust ja alandlikkust, palveid, hirmu ja lootust, mis valdavad kohtumõistja ees seisvat inimest. Need tundmused väljenduvad Verdi muusikas väga kordumatul, kirglikul moel, kuid enam kui ooperites, on siin rangust, tõsidust ja ülevat pateetikat.

„Verdi reekviem on huvitav ka selle inimese jaoks, kes klassikalist muusikat muidu ei kuula. Kui mõne teose puhul võib olla nii palju korduvaid teemasid, siis Verdil kogu aeg teemad vahelduvad,“ ütleb metsosopran Monika-Evelin Liiv, üks neljast solistist, kes ülestõusmispühadel kolmel kontserdil reekviemi laulab.

Koos Monika-Evelin Liiviga astuvad solistidena üles sopran Anush Hovhannisyan (Armeenia), tenor Ji-Min Park (Lõuna-Korea) ja bass Liudas Mikalauskas (Leedu). Laval on Vanemuise ooperikoori naiskoor, Voces Tallinna naiskoor, Eesti Rahvusmeeskoor ja Eesti Riiklik Sümfooniaorkester. Suurvormi dirigeerib Risto Joost.

Kontserdid korraldab Eesti Kontsert koostöös Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga.

Fotol: Pärnus, Tallinnas ja Tartus esitatava Verdi reekviemi solistideks on rahvusvaheline seltskond, ainsa eestlasena soleerib metsosopran Monika-Evelin Liiv. Foto autor Rober Moore. 

 

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid (veebilehe statistika).
Luba küpsised Ei, aitäh Privaatsuspoliitika