Pärnu ooperipäevade külalisteater on Poola Kuninglik Ooper

EESTI KONTSERDI PRESSITEADE 3.12.2019

Pärnu ooperipäevade külalisteater on Poola Kuninglik Ooper

2020. aasta Pärnu ooperipäevade külaline on Poola Kuninglik Ooper, kes toob publiku ette kullaprooviga lavateosed. Nädalavahetusel jõudsid müügile soodushinnaga piletid.

2017. aastal asutatud teater tegutseb pika ooperitraditsiooniga hoones, endises Poola kuningapere suveresidentsis Łazienki Królewskie’s. Kuningas Stanisław August Poniatowski asutas sinna ooperiteatri, mis avati 1788. aastal. Poola Kuninglik Ooper on üks vähestest tänaseni säilinud autentsetest 18. sajandi õukonnateatritest Euroopas.

Tänapäeval on teater pälvinud publiku tähelepanu Wolfgang Amadeus Mozarti ja Poola heliloojate ooperite esitamisega, mida on silmas peetud ka Pärnu ooperipäevade lavastuste valikul. Ette kantakse W. A. Mozarti „Don Giovanni“ ja Eestis vähe tuntud Stanisław Moniuszko „Õudne mõis“.

„Õudne mõis” jõudis Poola Kuningliku Ooperi lavale 2019. aastal, mis on Poolas kuulutatud helilooja Stanisław Moniuszko aastaks. Ühtlasi tähistatakse lavastusega Poola iseseisvuse taastamise 100. aastapäeva. „Õudne mõis“ esietendus Varssavis 1865. aastal. Publiku soojast vastuvõtust hoolimata eemaldati ooper kavast juba kolme etenduse järel. Tsaari tsensuuri häiris nii Jan Chęciński koostatud libreto kui ka Moniuszko muusika rahvuslik meelsus. Ooperi aariates ja koorilauludes leidub viiteid pärimuskultuurile, romantiliste laulude traditsioonile, ning kasutatud on Poola tantsudele iseloomulikke rütme.

Pärnu ooperipäevad algavad 9. juulil ning lõppevad traditsiooniliselt uhke galakontserdi ja õhtusöögiga festivali viimasel päeval, 11. juulil.

Pärnu ooperipäevad on ooperigurmaanide kohtumispaik. Eesti ühe parema akustikaga saalis saab näha ja kuulda maailma muusikateatreid, kes astuvad Eestis üles esimest korda. Ettekandele tuleb vähemalt üks ooper, mida pole siin varem esitatud või mis on meie saalidesse sattunud üliharva.

———
Silver Kuusik
Eesti Kontsert
56915689
silver.kuusik@concert.ee

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid (veebilehe statistika).
Luba küpsised Ei, aitäh Privaatsuspoliitika