Pärnu kontserdimaja 20. sünnipäevapeol kõlab Poola helilooja Eestile pühendatud uudisteos

Kolmapäeval, 30. novembril täitub 20 aastat päevast, mil Eesti Kontsert avas Pärnus uhiuue kontserdimaja. Eesti ühe parima akustikaga saali suurel sünnipäevakontserdil 2. detsembril tuleb maailmaesiettekandele Poola pianisti Marcin Masecki „Eesti sümfoonia“.

Pärnu kontserdimaja on juba paarkümmend aastat olnud kõrgetasemeliste muusikasündmuste ja festivalide kasvulava, ühtlasi on see koduks Pärnu Linnaorkestrile ja muusikakoolile.

„Pärnu kontserdimajast on aastatega sirgunud tõeline ime ja aplausi vääriv edulugu. Eesti Kontsert ei saaks olla uhkem, et juba 20 aastat on siin avasüli tervitatud mitte üksnes Eesti, aga maailma muusikakultuuri paremikku, ning et sellest majast on aastatega kasvanud tõeline kultuuri kodu,“ ütles Eesti Kontserdi juht Kertu Orro. „Tänan südamest kõiki, kes on sellel võrratul teekonnal olnud suunamudijaks, rajaleidjaks ja tulehoidjaks, tänan publikut, kes on ikka ja jälle leidnud tee siia, Eesti üheks paremaks hinnatud kontserdisaali.“

Pärnu linnapea Romek Kosenkranius meenutab, et ehkki muusikalinn on Pärnu olnud ammu, seadis paljude algatuste ja lennukate ideede realiseerumisele piirid oma kontserdisaali puudumine. „Kakskümmend aastat tagasi leidis see probleem lahenduse ja suurepärase akustikaga saal võeti muusikasõprade poolt soojalt vastu. Täna ei suuda me Pärnut kontserdimajata ette kujutada,“ lausus linnapea.

Sünnipäevanädalal toimub majas palju põnevat – 30. novembri hommikul läheb kontserdimajast eetrisse Eesti Televisiooni „Terevisiooni“ erisaade, mis sünnib koostöös Pärnu linnavalitsusega. Päeval toimuvad eelregistreerimisega ekskursioonid, kohvikus saab nautida muusikakooli õpilaste vabalava, kohvikus ja kammersaalis näeb ERRi arhiivist pärit videolugusid maja avamisest. Kogu nädala vältel leiab kohviku menüüst kontserdimaja töötajate lemmikroad, avatakse ka töötajate fotonäitus.

Sünnipäevakontserdil reedel, 2. detsembril kohtuvad laval Pärnu Linnaorkester, dirigent Kaspar Mänd ning poola pianist Marcin Masecki. Viimase juhatusel saab kuulda tema teose „Eesti sümfoonia“ maailmaesmaettekannet. Masecki on Poola üks omapärasemaid muusikuid, kes esineb klahvpillidel, dirigeerib, loob filmi- ja teatrimuusikat, korraldab festivale ja kureerib muusikaüritusi. Tema kvaliteedimärgiks on eri žanrite osav sulandamine ning kõrgkunsti ja meelelahutuse piiri hägustamine. „Eesti sümfoonia“ esmaettekandega tähistatakse ühtlasi Eesti ja Poola diplomaatiliste suhete 100. aastapäeva, neljaosaline teos on saanud inspiratsiooni eesti ja poola rahvamuusikast. Kontserdil kõlavad ka teised poola pärimusest inspireeritud Masecki teosed, aga ka Beethoveni sümfooniline avamäng „Zur Namensfeier“ op. 115 ning Gershwini orkestrirapsoodia „Ameeriklane Pariisis“.

2. detsembri kontserdilt teeb otseülekande Klassikaraadio.

Fakte Pärnu kontserdimaja kohta

* Merekarbikujuline kontserdimaja ehitati valmis 2002. aastal. Hoone maksumus oli 95 miljonit krooni, millest 75 miljonit krooni tuli riigi- ja 20 Pärnu linnaeelarvest. Kontserdimaja avati pidulikult 30. novembril 2002.

* Koorirõduga kontserdisaal mahutab üle 900 inimese. Majas asub ka 160 istekohaga kammersaal, mis sobib väiksemateks üritusteks.

* Kontserdimajas asuvad Pärnu muusikakool, Pärnu Linnaorkester ja kohvik Cello.

* Üle aasta toimuvad Pärnu ooperipäevad on kohtumispaik ooperigurmaanidele. Eesti ühe parima akustikaga saalis saab näha ja kuulda maailma muusikateatreid, kes astuvad Eestis üles esmakordselt. Ettekandele tuleb vähemalt üks ooper, mida pole siinmail varem esitatud või mis on meie saalidesse sattunud üliharva. 15. Pärnu ooperipäevad toimuvad 2024. aastal.

* Tähistamaks Poola ja Eesti diplomaatiliste suhete 100. aastapäeva ja Pärnu kontserdimaja 20. sünnipäeva tuleb 2. detsembril Pärnus ettekandele poola helilooja Marcin Masecki „Eesti sümfoonia“ maailma esiettekanne.

Foto: Pärnu kontserdimaja. Autor: Carine Metsarand

 

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid (veebilehe statistika).
Luba küpsised Ei, aitäh Privaatsuspoliitika