“Sada mandoliini Eesti sajandal sünnipäeval”

  • Teisipäev, 13.02
  • 19:00
  • Tartu, Vanemuise kontserdimaja
  • Rahvalik muusika

Tutvustus

Esitajad:

mandoliiniorkester

“Sada mandoliini Eesti sajandal sünnipäeval”

Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul tulevad Eesti eri paigust kokku 100 pillimeest, et moodustada suur mandoliiniorkester. Õhtu juht liidab muusika ja videokompositsiooni tervikuks ning jutustab pildirea vahendusel nii mõnegi pillimeheloo. Kavas on mõnusalt rahvalik muusika.

Kontsertkava tähistab Eesti Vabariigi juubelisünnipäeva tagasivaatega Eesti rikkale mandoliinimängu traditsioonile, mida võib üldistavalt pidada samuti umbes saja aasta vanuseks.

Mandoliin on olnud Eestis väga populaarne instrument, eriti 1930. aastatel ja Teise Maailmasõja järgsetel aastakümnetel, mil tegutses arvukalt nii koolide kui ka töökollektiivide mandoliiniorkestreid. Tänaseni on meie seas palju inimesi, kes on nendes orkestrites mänginud. Kontsert kajastabki meie mandoliinitraditsiooni minevikku, peegeldab olevikku ning vaatab lootusrikkalt tulevikku.

Kontserdil kõlavate lugude valiku aluseks on mitmel pool Eestis tehtud videointervjuud endisaegsete ja praeguste mandoliinimängijatega, kes meenutavad, kuidas mandoliin nende ellu tuli ning kuidas, kus ja kuna nad mandoliini mängisid. Iga intervjueeritav mängib ühe nende jaoks olulise pilliloo. Samadest lugudest valmisid seaded, mida pärast ekraanil näidatud intervjuud esitab suur mandoliiniorkester.

Pärast aastakümneid, mil mandoliinimuusika oli Eestis sisuliselt varjusurmas, on viimase kümnekonna aastaga toimunud mandoliiniorkestrite taassünd. Praegu tegutseb Eestis neli mandoliiniorkestrit ning märke mandoliiniharrastuse tagasitulekust on teisigi. Eesti Vabariigi sajandal sünnipäeval saavad meie mandoliinimängijad olla uhked rikka traditsiooni üle ning kindlad selles, et mandoliini, Eesti rahva jaoks põliselt südamelähedast pilli mängitakse ka tulevikus.

Kontsert on pühendatud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale.

Kontsert kestab ca 1h 30 min (vaheajata).

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid (veebilehe statistika).
Luba küpsised Ei, aitäh Privaatsuspoliitika