Kangro/Valkonen. Rokkooper „Põhjaneitsi“ kontsertettekanne

  • Laupäev, 9.11
  • 19:00
  • Tallinn, Estonia kontserdisaal
  • SA Eesti Kontsert

Tutvustus

Esitajad:

Mikk Tammepõld, Tamar Nugis, Tanel Padar, Nele-Liis Vaiksoo, Kärt Tomingas, Geir Luht, Karel Tohv.
RO Estonia ooperikoori naisrühm
Eesti Rahvusmeeskoor
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent Kristjan Järvi

Rokkooper „Põhjaneitsi“ kontsertettekanne

Muusika: Raimo Kangro ja Andres Valkonen
Libreto: Andres Jaaksoo
Laulutekstid: Andres Jaaksoo ja Leelo Tungal

1980. aasta sügisel tuli Vanemuises lavale rokkooper „Põhjaneitsi“, peaosades Silvi Vrait, Vello Toomemets ja Tõnu Kilgas, kaastegev toona ülipopulaarne ansambel Fix. Ooperi muusikajuht oli Endel Nõgene, lavastaja Ülo Vilimaa.

Üks peategelastest, Prohveti osatäitja Tõnu Kilgas meenutab: „„Põhjaneitsi“ oli oma sisult täielikus vastuolus tollase ideoloogiaga. Vastumeelsus oli ilusti peidetud ooperi libretosse, samas aga küllaltki arusaadav. Kui saalis istuvaid kagebiite silmas pidada, siis ega seal päris idioodid ka istunud, teadagi tuli sellest palju pahandust. Lavastusest sai nii kõva tükk, et üliõpilased tahtsid etenduse ajal teatrimaja maha lammutada. Pileteid oli võimatu saada. „Põhjaneitsist“ kujunes kultuslugu. Ka muusikaliselt oli see väga kihvt ja ilus. Lavastuses olid uskumatult kaunid meloodiad.“ („Kus siin anekdoot on?“, Tänapäev 2011)

Nii uskumatu kui see ka ei tundu, pole omaaegne publikulemmik teadaolevalt üle kolmekümne aasta eesti muusikasõprade ette jõudnud. Küllap mängib rolli ka tõik, et ooperi muusika on seni vaid käsikirjalisena olnud Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi fondis. Ooperit läbivad teemad nagu valikuvastutus või hoiatus piiratusest tuleneva seisaku eest, muusika on kaasahaarav, libreto tark ning laulutekstid imelised. Mõtleme tänutundega meie seast ebaõiglaselt vara lahkunud Raimo Kangrole ning anname parima, et igavikulistel teemadel kõnelev ja teadaolevalt eesti esimene rokkooper taas kuulajateni tuua.

Kontsert on kahes osas, kestusega kaks tundi.

Koostöös Eesti Riiklik Sümfooniaorkestri, Eesti Rahvusmeeskoori ja Rahvusooperiga Estonia

Noodimaterjali loomist on toetanud kultuuriministeerium ja Eesti Kultuurkapital.

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.