CENTURY ROLLS. Festival “Practical Spirituality”

  • Reede, 18.05
  • 18:00
  • Tallinn, Estonia kontserdisaal
  • Klaverikontsert
  • ERSO

Tutvustus

Esitajad:

VÍKINGUR ÓLAFSSON klaver, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester , Dirigent KRISTJAN JÄRVI

ERSO hooajalõpu festival „Practical Spirituality“

Sarja KLAVERIKONTSERT IV kontsert
Festivali PRACTICAL SPIRITUALITY I kontsert

John Adams
Klaverikontsert “Sajandi rullid” (Century Rolls)

Max Richter
“Infra”

Richard Strauss
“Kodune sümfoonia” (Sinfonia domestica), op. 53

VÍKINGUR ÓLAFSSON klaver
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester 
Dirigent KRISTJAN JÄRVI

Ameeriklase John Adamsi 1997. aastal loodud klaverikontsert “Sajandi rullid” hõlmab helilooja sõnul kogu möödunud sajandi klaverimuusikat. Inspiratsiooni teose loomiseks sai ta 20. sajandi algul populaarse pianoola ehk isemängiva klaveri helidest. Lisaks ajalisele elemendile (sajand) viitab teose pealkiri ka muusika salvestamisele perforeeritud paberile või metallrullidele, mida pianoolad taasesitasid.

Saksamaal sündinud briti helilooja Max Richteri muusikat on liigitatud nii neoklassitsistsismi, ambiendi kui ka elektroakustika valdkonda. “Infra” on 2010. aastal firmalt FatCat Records ja neli aastat hiljem firmalt Deutsche Grammophon ilmunud samanimelist albumit läbiv teos.

Richard Straussi meeleolukas ja piltlik “Kodune sümfoonia” on omanäoline teos, mis kajastab üht päeva helilooja enda perekonnaelus: peategelasteks Richard Strauss ise, tema abikaasa Pauline ning nende poeg Franz.

Solistina astub üles Islandi pianist Víkingur Ólafsson, kelles on ühendatud haruldane kombinatsioon kirglikust musikaalsusest, plahvatuslikust virtuoossusest ja intellektuaalsest uudishimust. Tegemist on noorema generatsiooni ühe isikupärasema pianistiga, kes on andnud soolokontserte paljudes maailma mainekates kontserdisaalides ning esinenud koos nimekate orkestrite ja dirigentidega. Ta on võitnud kõik olulisemad auhinnad oma kodumaal, sealhulgas neljal korral Islandi aasta muusiku tiitli.

2012. aastal, vaid 28-aastasena pani ta aluse Reykjavíkis iga-aastaseks traditsiooniks saanud kammermuusikafestivalile, mis pälvis kohe Islandi aasta muusikasündmuse auhinna ja eripreemia innovatiivsuse eest. 2016. aastast on ta ka Rootsis toimuva Vinterfesti kunstiline juht. Oma kolm esimest CDd andis Víkingur Ólafsson välja isikliku plaadimärgi Dirrindí nime all. Hiljuti sõlmis ta plaadistuslepingu firmaga Deutsche Grammophon ning 2017. aasta alguses ilmus selle koostöö tulemusena esimene plaat Philip Glassi klaverimuusikaga. Tulihingelise klassikalise muusika propageerijana on Víkingur Ólafsson juhtinud ka tele- ja raadiosaateid.


Seekord lõpetab ERSO hooaja traditsioonilise lõppkontserdi asemel hooajalõpu festivaliga, mis näitab sümfooniaorkestri haaret olla muusika ja muusikute koondajaks laiemalt, kui seda võimaldab tavapäraste reede- õhtuste kontsertide formaat. ERSO ja Kristjan Järvi festivali “Praktiline spirituaalsus” lähtepunktiks on igatsus tähenduse ja transtsendentaalsuse järele muusikas – muusika kui vahend religiooni, kosmilise vibratsiooni ja harmoonia tunnetamiseks. Samanimeline festival toimus 2017. aasta juunis Leipzigis, kus selle eestvedaja Kristjan Järvi põhipartneriks oli Leipzigi Raadio (MDR) sümfooniaorkester.

Kristjan Järvi on “21. sajandi artisti arhetüüp, laia haardega muusik, kes tegutseb ilma silmaklappide ja piirideta,” kirjutati Prantsuse klassikalisele muusikale ja tantsule pühendatud internetilehel ResMusica. Ta on pälvinud maailma klassikalise muusika lavadel tähelepanu kui “üks osavamaid ja innovatiivsemaid kavade koostajaid” (Reuters). Kureerides ja juhatades eri žanre ühendavaid kontserte, mida vürtsitavad isiklik lähenemine ja stiil, on tulemus alati eriline, Šoti ajalehes Herald Scotland on Kristjan Järvi kontserte nimetatud lausa “elu paremaks muutvateks”. Oma innovatiivsete ideede elluviimiseks on Kristjan Järvil väljundeid üle kogu maailma: ta on Leipzigi Raadio (MDR) sümfooniaorkestri ja Gstaadi festivali orkestri pea – dirigent, New Yorgis resideeriva klassikale, hip-hopile ja džässile pühendunud Absolute Ensemble’i asutajaliige ja dirigent ning Läänemeremaade noorteorkestri asutajaliige ja dirigent. Külalisdirigendina juhatab ta orkestreid üle maailma, tema käe all on mänginud nii Londoni SO, Prantsuse Rahvusorkester, Pariisi orkester, Berliini Filharmoonikud, Washingtonis tegutsev National Symphony Orchestra, Minnesota orkester, NHK sümfooniaorkester Jaapanis kui paljud teised. Kristjan Järvi on salvestanud muusikat enam kui 60 albumile alates Hollywoodi filmimuusikast ning erinevaid auhindu pälvinud salvestistest mainekatele plaadifirmadele Sony ja Chandos kuni omanimelise sarjani “Kristjan Järvi Sound Project” tunnustatud Prantsuse plaadifirmale Naïve Classique.

Piletid: 22 € / 16 €
OSTA PILET: PILETILEVIPILETIMAAILM

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.