Kirgastunud öö

  • Neljapäev, 9.11
  • 19:00
  • Tallinn, Estonia kontserdisaal
  • Klassika
  • SA Eesti Kontsert

Tutvustus

Esitajad:

Florian Donderer, Triin Ruubel (viiul)
Xandi van Dijk, Andres Kaljuste (vioola)
Johannes Välja, Theodor Sink (tšello)

Kavas:
Mozart. Grande Sestetto concertante KV 364
Schönberg. „Kirgastunud öö“ („Verklärte Nacht“ op. 4)
Tõnu Kõrvits. „Eleegia üksindusele“ sooloviiuulile

Mozarti armastatud Sinfonia concertante viiulile, vioolale ja orkestrile saab keelpilliseksteti koosseisus eriliselt läbipaistva ja hõrgu ettekande. Mozarti ajal oli tavapärane, et publiku poolt soojalt vastuvõetud teosed said imekiirelt seaded kõikvõimalikele esituskoosseisudele, mis andis nii heliloojale kui ka kirjastajale võimaluse suurendada sissetulekut. Enamasti olid seaded mõeldud pigem koduseks musitseerimiseks, ent ajalugu tunneb paljusid seadeid, mis on saanud originaalist kuulsamaks.

Arnold Schönbergi ebamaiselt kaunis „Kirgastunud öö“ (seade keelpillisekstetile) on üks hilisromantismi tähelepanuväärsemaid teoseid. Erakordselt ekspressiivne muusika on inspireeritud Austria poeedi Richard Dehmeli armastusluuletusest. Üheosaline, kuid ulatuslik keelpilliteos peegeldab luuletuse viit lõiku: kujutlust tumedast metsast, ahastavat ülestunnistust, andeksandmist, armastajate duetti ning ülistavat lõppu – kirgastunud ööd.

Ettekande koosseisu juhendab Eestiski armastatud viiuldaja Florian Donderer, kellega koos mängib tema unistuste ansambel.

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid (veebilehe statistika).
Luba küpsised Ei, aitäh Privaatsuspoliitika