Eestis esineb maailma erilisim metsasarvemängija

Oktoobri lõpus ja novembri alguses annab Eestis kolm kontserti maailma erilisim metsasarvevirtuoos Felix Klieser. Käteta sündinud muusik kasutab pilli käsitsemiseks jalgu ning tema tee professionaalseks muusikuks saamisel on olnud ainulaadne. 

„Inimesed näevad ikka seda, mis on puudu, nad ei näe võimalusi. Kui inimesed ei mõista, millised võimalused on olemas, kas see ei ole omaette puue?“ ütleb Felix Klieser, kui vaatab tagasi muusikuks kasvamisele.

Klieser tunnistab, et on tippu jõudmiseks pistnud rinda raskuste ja pettumistega. See kõik on teda aga tugevamaks kasvatanud. „Kui sa oled sündinud sellisena nagu mina, käteta, on kõik alguses raske, absoluutselt kõik. Iga asi siin ilmas on mõeldud kätega inimestele, pidin hakkama sellele probleemile lahendusi otsima,“ räägib Klieser ja tunnistab, et alguses on iga asi väljakutse, ukse avamisest söömiseni. „Aga kõigele on lahendus – selle sain juba väga väiksena selgeks ja sellest olen alati juhindunud.“

Idee õppida just metsasarve tekkis Felix Klieseril siis, kui ta oli nelja-aastane. „Meie peres ei tegelenud keegi muusikaga ja vanemad ei viinud mind ka kontsertidele, kus oleksin saanud metsasarve näha ja kuulda,“ meenutab Klieser. Ometi olid vanemad nõus ja panid ta muusikakooli. Felixit nähes pakkus õpetaja, et poisi jaoks oleks vast lihtsam õppida klaverit või hoopis trumme. Felixi jaoks oli aga eesmärk just metsasarve mängimine ja ta jäi endale kindlaks. Õppimine aga oli rohkem kui keeruline.

„Metsasarve mängides paned ühe käe kõlalehtri ette, et muuta heli tooni, ja teise käe sõrmedega vajutad sõrmiseid. Pidin välja mõtlema, kuidas samu helimuutusi varvaste, huulte ja õhuga esile kutsuda,“ selgitab Klieser. Õpingud olid küll rasked, kuid Klieser jäi oma soovile truuks ja tänaseks on temast saanud hinnatud metsasarvevirtuoos. Oma valikut ja läbitud raskusi ta ei kahetse.

„Astun lavale, sest tahan inimesi õnnelikuks teha. Tahan, et minu mängitud muusika tekitaks emotsioone,“ ütleb ta. „Muusika, mida mängin, peab mind ennast puudutama ja seeläbi mõjub see ka publikule positiivselt.“

Pühendumus, enesekindlus ja andekus on Felix Klieserile toonud küllaga tunnustust. Aastatel 2008-2011 oli ta Saksamaa üks oodatuim riikliku noorteorkestri liige, ta võitis 2016. aastal maineka Leonard Bernsteini auhinna, on salvestanud mitmeid kõrgelt hinnatud albumeid ja oli kaks aastat residentuuris Bournemouthi sümfooniaorkestri juures.

Eesti publik saab metsasarvemängija Felix Klieserit, viiuldaja Andrej Bielow’d ja pianist Martina Filjaki musitseerimist kuulda 31. oktoobril kell 19 Pärnu kontserdimajas, 1. novembril kell 19 Tartus Vanemuise kontserdimajas ja 2. novembril kell 19 Tallinnas Estonia kontserdisaalis. Kontserdi kavas on Charles Koechlini, Robert Schumanni, Johannes Brahmsi ja Jean-Baptiste Duvernoy helilooming.

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid (veebilehe statistika).
Luba küpsised Ei, aitäh Privaatsuspoliitika