Eestis annab kontserte prantsuse tipp-džässpianisti Jean-Marie Machado kvartett

Sel nädalal esineb Eestis koos omanimelise kvartetiga prantsuse säravamaid jazzpianiste ja improvisaatoreid Jean-Marie Machado. Kontserdid on teisipäeval, 4. oktoobril Pärnu kontserdimajas, 6. oktoobril Estonia kontserdisaalis, 7. oktoobril Jõhvi kontserdimajas, 8. oktoobril Haapsalu kultuurikeskuses ja 10. oktoobril Vanemuise kontserdimajas.

Marokos sündinud pianist Jean-Marie Machado on klassikalise haridusega muusik, täis improvisatsiooni- ja loominguvaimu. Talle meeldib end määratleda nüüdisheliloojana, kes on avatud paljudele eri suundadele. Viimase kolmekümne aasta jooksul on ta viljelenud džässi, kirjutanud kompositsioone klassikalistele koosseisudele ning löönud kaasa interdistsiplinaarsetes projektides. Kõigis neis võib tajuda tema kultuuripärandit: sündinud ja veetnud lapsepõlve Marokos perekonnas, kus ema oli itaalia-hispaania päritolu ja isa portugallane, õppis ta klassikalist klaverit Catherine Collard’i juures ning tuli džässmuusika juurde iseõppijana Prantsusmaal. Seega ei tunne tema looming riigipiire ning sulatab eri kultuure ja keeli ühtseks muusikaliseks tervikuks.

Machado kõrgelennuline karjäär on toonud ta Euroopa džässisfääri tippu. Aastate jooksul on ta teinud koostööd nimekate džässmuusikutega nagu Andy Sheppard, Dave Liebman, Paolo Fresu, Naná Vasconcelos ja Didier Ithursarry. 2007. aastal asutas ta orkestri nimega Danzas, kellega on salvestatud albumid „Fiesta Nocturna“ (2010) ja „Pictures for Orchestra“ (2019). Tema viimase aja väljapaistvaimaks helitööks on Ile de France’i Rahvusorkestrile komponeeritud „L’Esprit de l’Eau“ – topeltkontsert klaverile, tuubale ja sümfooniaorkestile.

Oma viimasele albumile „Majakka“ (soome keeles „majakas“ – selline nimi valiti sõna kauni kõla pärast) on pianist koondanud teoseid, mis on aegade jooksul lisanud värvi tema muusikalisele teekonnale ja inspireeritud tema kultuuripärandist. Siin kõlab tema varasemast loomingust „Bolinha“, „Um vento leve“ ja „Emoção de alegria“, mis on inspireeritud brasiilia muusikast ja hispaania impressionistidest. „Les yeux de Tangati“ sai kirjutatud duetiks silmapaistva saksofonisti Dave Liebmaniga. „Gallop Impulse“ on Machado varasemalt albumilt „Impulse Songs“ (plaadifirma Hortus, 2018), millel teeb kaasa zarbi-mängija Keyvan Chemirani, kes musitseerib ka plaadil „Majakka“. Album salvestati 2020. aasta septembris La Buissonne’i stuudios ärevatel aegadel, mida peegeldavad ka salvestamise ajal kvartetile kirjutatud teosed „Les pierres noires“, „La mer des pluies“ ja „Outra Terra“.

Lisaks Machadole astuvad kontserdil „Majakka“ kvarteti koosseisus lavale hinnatud saksofonist ja flöödimängija Jean-Charles Richard, tšellist ja kontrabassimängija Vincent Ségal ja löökpillivirtuoos Zé Luis Nascimento.

Naudi „Majakka“ isutekitajat siin: https://www.youtube.com/watch?v=iy90mKXy240

Foto: Jean-Marie Machado kvartett esitleb Eestis paari aasta eest valminud albumit „Majakka“. Autor: Cecil Mathieu

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid (veebilehe statistika).
Luba küpsised Ei, aitäh Privaatsuspoliitika