Eesti Rahvusmeeskoori kontserdil kõlab muusikaline pühendus südamevalus emadele

Kirikukalendris kannatusaega pühitseval ajal tuleb Eesti Rahvusmeeskoori esituses esmaettekandele norra helilooja Henrik Ødegaardi uudisteos „Dolor Matris“, mis on pühendus kõigile kannatavatele emadele. Helilooja viibib ka ise oma teose esmaettekandel kohal.

Esiettekanded on rahvusmeeskoori repertuaaris olnud alati väga olulisel kohal – nii ka praegu, Ødegaardi „Dolor Matris“ valmis rahvusmeeskoori tellimusel pelgalt paari nädala eest. Meeskoori kunstiline juht ja dirigent Mikk Üleoja selgitab, et Ødegaard kasutab teoses kanoonilist Stabat Materi ja teisi vaimulikke tekste kaasaega ülekantud tähenduses. „Kui algtekst kirjeldab Neitsi Maarja kannatusi Jeesus Kristuse ristilöömise pärast, siis Ødegaard mõtleb oma teosega kõigile emadele. See teos ei jäta kuulajat rahule, vaid võtab hõlmast kinni, pöördub kuulaja poole otsekõnes, paneb ennast kuulama ja kindlasti mõtlema,“ ütles Üleoja.

Henrik Ødegaard on oma teose kohta öelnud nii: „Olen püüdnud perspektiivi avardada, laiendades Maarja kurbust ja piina kõigi emade valule, mida nad kogevad last kaotades või nähes oma poegi kannatamas. See on ka põhjus, miks panin teosele pealkirjaks „Dolor Matris“, mis tähendab „Ema valu“. Kuna teose loomisaeg jäi 2022. aastasse, sai sellest pühendus kõigile leinavatele emadele, kes on okupatsiooni ja sõja tõttu oma armsad pojad kaotanud. Meeskoor laulab teoses peamiselt vana hümni, samal ajal kui metsosopran ja meessolistid esitavad lisatud tekste.“

„Dolor Matris“ solistid on metsosopran Iris Oja, rahvusmeeskoori lauljad Kuldar Schüts, Reio Blond, Ott Indermitte ja Mait Männik, kaastegev on puhkpillikvintett koosseisus Maria Luisk, Riivo Kallasmaa, Taavi Orro, Jakob Peäske ja Kreete Jacob, löökpille mängivad Aleksandra Kremenetski ja Tanel-Eiko Novikov. Peale selle kõlavad kontserdil Giovanni Bonato „Tenebrae factae sunt“ ja Galina Grigorjeva „Diptühhon“.

Eesti Rahvusmeeskoori kannatusajale pühendatud kontserdid on neljapäeval, 23. märtsil Estonia kontserdisaalis ja 24. märtsil Vanemuise kontserdimajas.

Grammyga pärjatud rahvusmeeskoor on üks tuntumaid ja mainekamaid meeskoore maailmas. Nende repertuaar ulatub gregoriaani laulust 21. sajandi muusikani. Eesti heliloojate kõrval on koorile muusikat loonud sellised maailmanimed, nagu Dmitri Šostakovitš, Otar Taktakišvili, Gavin Bryars ja Giovanni Bonato. Pidevalt Eesti Rahvusringhäälingule salvestav koor on teinud koostööd ka firmadega Deutsche Grammophon, Sony, Finlandia, Alba Records, GB Records, Virgin Classics, Aurora Ondine ja Toccata Classics.

 

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid (veebilehe statistika).
Luba küpsised Ei, aitäh Privaatsuspoliitika