Eesti Kontsert avalikustas saabuva juubeliaasta kevadised tähtkontserdid

Särava uusaastakontserdiga algav Eesti Kontserdi 80 aasta juubeli kevadhooaeg saab jaanuaris hoo sisse legendaarse helilooja Ester Mägi autoriõhtuga, pakub unustamatuid elamusi maailmanimega lauljate ja sümfooniaorkestrite seltsis ning kulmineerub mais suure sünnipäevakontserdiga, tehes läbilõike Eesti suurima kontserdikorraldaja panusest meie muusikalukku läbi aastakümnete.

„Küllap on paljud kuulnud meie signatuuri „Eesti Kontsert kutsub!“ ning just seda olemegi ligi 80 aastat katkematult teinud, olles nii headel kui ka halbadel aegadel eesti muusika ja muusikute kasvulavaks ja kohtumispaigaks,“ ütles Eesti Kontserdi juht Kertu Orro. „Ka praegu, mil meie kõigi vaim kipub pandeemias närtsima, vaatame meie lootusrikkalt homsesse ja jätkame helgete muusikaelamuste pakkumist. See on meie missioon ja me ei vea oma publikut alt,“ lisas ta.

Jaanuari üks oodatumaid kontserte on grand old lady Ester Mägi autoriõhtu 9. jaanuaril Estonia kontserdisaalis, millega tähistatakse helilooja 99. sünnipäeva ning kus kõlavad teosed on Mägi isiklikult välja valinud. Helilooja töötas ka koos kirjastusega edition 49 klarneti, klaveri ja orkestriteose uusverisooni juures ning lisas ettekandejuhiseid sama teose klaveripartiisse. Üles astuvad Arvo Leibur (viiul), Urmas Vulp (viiul), Tuuri Dede (metsosopran), Mirjam Avango (klarnet), Heiki Mätlik (kitarr), Kadri-Ann Sumera (klaver), Tähe-Lee Liiv (klaver), Terje Terasmaa (löökpillid), Ene Salumäe (orel), kaastegevad on segakoor HUIK! (dirigent Ingrid Roose), Eesti Rahvusmeeskoor (dirigent Mikk Üleoja) ja Tallinna Kammerorkester Tõnu Kaljuste juhtimisel.

Jaanuari lõpp toob juba 30ndat korda toimuva MustonenFesti, mis sel erilisel ajal püüab anda tuge ja lootust nii muusikutele kui ka publikule. Eredaimate hetkedena on oodata Vadim Repini galaõhtut, Itaalia maineka barokkorkestri I Virtuosi Italiani esinemist ning paljusid teisi sisulisi ja maailmavaatelisi kontserte. 30. MustonenFest toimub 26.–31. jaanuarini.

Algaval hooajal toob Eesti Kontsert muusikasõprade ette kahe maailmanimega tipplaulja kontserdiõhtud – publiku ette astuvad meie oma Lauri Vasar, peamiselt Pariisis ja Berliinis resideeriv bassbariton, ning multitalendist tenor José Cura. Lauri Vasar on esinenud kõigis Euroopa olulisemates ooperimajades, partneriteks tipplauljad ja kuulsamad dirigendid. Eesti publikul on seni olnud vähe võimalusi tema andest osa saada, seda enam on põhjust rõõmustada tema soolokontserdi üle. Lauri Vasar ja pianist Elena Baškirova esinevad Estonia kontserdisaalis 16. märtsil, kavas on Beethoveni, Brahmsi ja Raveli vokaaltsüklid. Kontsert kuulub sarja „Liederkreis“.

José Cura, kelle esinemist 2011. aasta Saaremaa ooperipäevade galakontserdil kiidetakse tänini, annab Eestis kaks kontserti – 20. mail Pärnu kontserdimajas ja 21. mail Estonia kontserdisaalis. Curat näeb kolmes rollis: dirigendi, helilooja ning loomulikult lauljana, kes toob publikuni nii valiku kaunikõlalistest argentiina lauludest kui ka itaalia ooperivaramu pärlid. Esmakordselt kõlab Eestis tema kitarrikontsert „Kontsert taasärkamisele“, mis sündis koroonapandeemia ajal lootusega, et elava muusika vaikelu lõpeb peagi. Soleerib Vene kitarrivirtuoos Rovšan Mamedkulijev, kellele mõeldes teos on komponeeritud. Kontserdil on kaastegev metsosopran Monika-Evelin Liiv, Eesti Riiklikku Sümfooniaorkestrit dirigeerivad nii Cura kui ka Mario de Rose.

Märtsis tähistab Eesti Kontsert tangode suurmeistri Astor Piazzolla 100. sünniaastapäeva. Tallinna Kammerorkestri ja Tim Kliphuis Trio kontsertidel 11. märtsil Estonia kontserdisaalis ja 12. märtsil Vanemuise kontserdimajas kõlavad Piazzolla teoste originaalesitused ja Tim Kliphuisi seaded. Piazzolla instrumendil teeb kaasa Eesti üks väheseid bandooniumimängijaid Kaspar Uljas. Loomulikult kuuleb helilooja tuntud standardeid nagu „Libertango“ ja „Oblivion“, aga kavas on ka viiteid Piazzolla armastusele džässi vastu, mis pärit helilooja kujunemisaastatest New Yorgis.

Aprillis võõrustab Eesti Kontsert maailmamainega Flandria sümfooniaorkestrit koos nende uue peadirigendi Kristiina Poskaga. Kontserdid on 8. aprillil Pärnu kontserdimajas, 9. aprillil Vanemuise kontserdimajas ja 10. aprillil Estonia kontserdisaalis. Flandria sümfooniaorkester on üks Belgia hinnatumaid orkestreid, kes tellib ja kannab ette uut muusikat, kuid on ennekõike tunnustatud sümfoonilise põhirepertuaari esitajana. Solist on viiuldaja Emmanuel Tjeknavorian, kes on Eesti lavadel juba kordi meeldejäävalt musitseerinud.

Ehkki Eesti Kontserdi sünnipäev on 4. veebruaril toimub suur sünnipäevakontsert kevadel. Eesti Kontserdi 80 aasta juubeli kontserdid on 27. mail Vanemuise kontserdimajas ja 28. mail Estonia kontserdisaalis. Sünnipäevapeol saab väärika, aga mitte ilmtingimata surmtõsise ülevaate Eesti Kontserdi kirevast ajaloost läbi eesti muusika ja muusikute. Üles astuvad Eesti Kontserdi koosseisulised kollektiivid Eesti Rahvusmeeskoor ja Hortus Musicus koos Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga. Dirigeerivad Risto Joost, Andres Mustonen ja Mikk Üleoja.

Eesti Kontserdi 80 aasta juubeli kevadhooajaga saab lähemalt tutvust teha veebilehel www.eestikontsert.ee.

Andri Maimets
Eesti Kontserdi kommunikatsioonijuht
5620 1117
andri.maimets@concert.ee
www.eestikontsert.ee
www.facebook.com/eestikontsert

Foto: Eesti Kontserdi 80 aasta juubeli logo

 

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid (veebilehe statistika).
Luba küpsised Ei, aitäh Privaatsuspoliitika