Eesti Kontserdi ja ERSO ühiskontserdil kõlab täna Jüri Reinvere uudisteos

Reedel, 25. märtsil toovad Eesti Kontsert ja Eesti Riiklik Sümfooniaorkester Mihhail Gertsi juhatusel esiettekandele aasta muusiku Jüri Reinvere uue orkestriteose pealkirjaga „Schoß des ungeheuren Lichts“ („Ilmatu valguse süli”).

Tegu on Reinvere järjekorras seitsmenda sõnadeta orkestriteosega alates aastast 2018. Inspiratsiooni pala loomiseks sai helilooja erilisest paigast, Läänemeres Usedomi saarel asuv Peenemünde linnakesest. Saare loodeosas asuvas Peenemündes tuntakse ühtviisi nii sõda kui teadust. Siia rajasid natsionaasotsialistid sõjaväe katsebaasi, kus Wernher von Brauni juhtimisel arendati massihävitusrelvi. 3. oktoobril 1942 lennutati Peenemündest õhku maailma esimesed raketid hilisema nimetusega V1 ja V2, mis tapsid juba tootmisfaasis mitu tuhat inimest. Peenemünde elektrijaama turbiinisaalis toimuvad tänapäeval regulaarselt orkestrikontserdid, mida on viimastel aastatel külastanud ka Reinvere. „Peenemünde on korraga nii jube kui ka inspireeriv paik,“ ütleb helilooja, „võimas saal, Läänemere lähedus, tehnilise taiplikkuse, aga ka inimliku julmuse ajalugu.“

Tänaõhtusel kontserdil kõlab Eestis esmakordselt ka Reinvere uus teos „Vom Sterben den Sterne. Symphonische Notizen“ („Tähtede surmast. Sümfoonilisi märkmeid”), mis valmis 2021. aastal ning selle tellis ühe tuntuima nüüdismuusika kontserdisarja „musica viva“ jaoks Münchenis resideeruv Baieri Ringhäälingu Sümfooniaorkester. Kolmekümneminutiline suurvorm on Reinvere pikim orkestriteos. Müncheni esiettekannet juhatanud dirigent Pablo Heras-Casado sõnul on teose formaalne kontseptsioon väga julge. Vormi keskmes on tühjus. Casado on veendunud, et keskpärasele heliloojale käiks niisugune ülesande püstitus üle jõu. Reinvere seevastu paneb meid muusikat pingestatult kuulama ning tekitab tugevaid emotsionaalseid reaktsioone.

Kontserdile eelneb kell 18 algav vestlus helilooja Jüri Reinvere ja dirigent Mihhail Gertsi vahel.

Jüri Reinvere looming on sel kevadel ERSO repertuaaris olulisel kohal. Festivalil Eesti Muusika Päevad 22. aprillil esitab ERSO Kaspar Männi juhatusel Reinvere teose „Maria Anna, ärkvel, kõrvaltoas“ („Maria Anna, wach, im Nebenzimmer“). ERSO hooaja lõppkontserdil 13. mail kõlab orkestri peadirigendi ja kunstilise juhi Olari Eltsi juhatusel Eestis esiettekandele Reinvere „ Das innere Meer“ („Sisemeri“).

Lisaks muusikale loob Reinvere luuletusi, esseesid ja ajakirjanduslikke analüüse. Teda kõnetab maailmas toimuv, olgu selleks kunstiteosed, inimesed, teadussaavutused või poliitikasündmused.

 

Vaata ka Reinvere ja Gertsi intervjuud Eesti Televisioonile

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid (veebilehe statistika).
Luba küpsised Ei, aitäh Privaatsuspoliitika