Hortus Musicus

Hortus Musicus andis oma esimese kontserdi 1972. aastal. Ansambel asutati toonase Tallinna Riikliku Konservatooriumi viiuliüliõpilase Andres Mustoneni eestvedamisel ja on omal alal vanim tänini katkematult tegutsev ansambel Ida-Euroopas, üks väheseid nii pikaealisi maailmas. Hortus Musicus liigitub peamiselt vanamuusika ansamblite hulka, kuid nende omapära seisneb stambivabas, loomingulises suhtumises meist ajaliselt, ent mitte sisuliselt kaugesse muusikasse.

Hortus Musicuse kontaktid

Ansamblist

Sündinud nõukogudeaegse isolatsiooni tingimustes, leidis grupp entusiaste oma nooruslikud energiad ühendades ja vaid minimaalselt väljastpoolt tulevat abi kasutades (kuivõrd seda lihtsalt eriti polnud võtta) Hortus Musicuse oma näo ja tee. Ideede genereerija keskne roll on selle juures olnud Andres Mustonenil. Tema leppimatus kehtiva režiimi, nagu ka muusikas väljakujunenud kivinenud arusaamadega, tõukas gruppi avastusretkele senitundmatu Bachi-eelse muusika maailma.

Hortus Musicuse musitseerimist iseloomustab, tihtipeale erinevalt nende Euroopa kolleegidest, stambivaba, loominguline suhtumine meist ajaliselt, ent mitte sisuliselt kaugesse muusikasse. Sattumata küll otsesesse vastuollu “autentse” või “ajalooliselt informeeritud” musitseerimislaadiga, ei ole Hortus Musicus seda kunagi pidanud eesmärgiks omaette. Seetõttu kõlavad Hortus Musicuse kontserdid ja salvestused värskelt, arusaadavalt ja jõuliselt – see on kaasaja inimeste elav muusika.
Nüüd juba üle 40 aasta on Hortus uurinud ja esitanud Euroopa muusikat 8.–20 sajandini: gregooriuse koraal, organumid, keskaegsed liturgilised draamad, hümnid ja motetid, franko-flaami koolkond, Itaalia trecento-meistrid, 16. sajandi range polüfoonia, prantsuse šansoonid, Itaalia madrigalid, frotto‘lad ja villanellad, suur hulk süite renessansiaegsetest tantsudest üle Euroopa, varajased sonaadid ja vaimulikud suurvormid 17.–18. sajandist, 20. sajandi heliloojate (sageli spetsiaalselt Hortusele loodud) muusika.
Oma enam kui 40-aastase tegutsemisaja jooksul on Hortus Musicus andnud kontserte enamikus Euroopa riikides, USA-s, Jaapanis, Iisraelis, ja tohutul territooriumil, mille moodustas endine Nõukogude Liit. Heliplaatidele on salvestatud u 35 programmi – osa on saadaval tänapäevalgi firmadest Erdenklang, Musica Svecia, Forte ja Finlandia Records.
Suuremate 18. sajandi oratooriumide ja passioonide ettekandeks tuleb kokku Hortus Musicuse Akadeemiline Orkester. Solistlikumates, soolo- ja triosonaatidest koosnevates kavades on koosseisu suurus 3–6 mängijat. Suurte liturgiliste draamade ettekandel on koos lisajõududega Hortuse projektides osalejaid kuni 80.

Ansambli liikmed:
Olev Ainomäe – pommerid, šalmei, plokkflöödid
Imre Eenma – violone
Tõnis Kaumann – bariton, löökpillid
Tõnis Kuurme – dulcian, rauschpfeiff, plokkflöödid
Riho Ridbeck – bass, löökpillid
Anto Õnnis – tenor, löökpillid
Taavo Remmel – kontrabass
Robert Staak – vanemtoimetaja

Kunstiline juht Andres Mustonen

Ansambli koduks on pisut kummituslik Väravatorn Tallinna vanalinnas, Lühike jalg 9, Tallinn

Leia sobiv üritus

Kontserdikalender
Linn
  • Tallinn (7)
  • Tartu (1)
Kontserdikoht
  • Väravatorn (5)
  • Tartu Jaani kirik (1)
  • Tallinna Jaani kirik (1)
  • Estonia kontserdisaal (1)
Kategooria: Näita kõiki
  • Näita kõiki
  • Kontserdid
  • Festivalid
  • Koolikontserdid
  • Kontserdisarjad
  • Klassikatähed
  • Kino

Saabuvad üritused

Kõiki tulevasi üritusi
: 8
L22.02

Hispaania kuldne ajastu

Laupäev, 22.02
16:00
Tallinn,
Väravatorn
Loe lähemalt
L8.03

Maarja, Taevane Kuninganna

Laupäev, 8.03
16:00
Tallinn,
Väravatorn
Loe lähemalt
L29.03

Keskaja rändlaulikud

Laupäev, 29.03
16:00
Tallinn,
Väravatorn
Loe lähemalt
R11.04

Monteverdist Vivaldini

Reede, 11.04
19:00
Tartu,
Tartu Jaani kirik
Loe lähemalt
L12.04

Monteverdist Vivaldini

Laupäev, 12.04
16:00
Tallinn,
Tallinna Jaani kirik
Loe lähemalt
L26.04

Ah Elslein, kallis Elselein!

Laupäev, 26.04
16:00
Tallinn,
Väravatorn
Loe lähemalt
L10.05

Kuninglik barokk

Laupäev, 10.05
16:00
Tallinn,
Väravatorn
Loe lähemalt
L31.05

Jeruusalemm kullasäras

Laupäev, 31.05
19:00
Tallinn,
Estonia kontserdisaal
Loe lähemalt

Plaadistused

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid (veebilehe statistika).
Luba küpsised Ei, aitäh Privaatsuspoliitika