Eesti Kontsert andis 26. veebruaril, sõja teisel päeval teada, et mõistab üheselt hukka Venemaa ja Valgevene agressiooni Ukrainas ning ütleb üles kõik Venemaa ja Valgevene esinejate ja muusikaliste kollektiividega sõlmitud või sõlmimisel olevad lepingud. Meie otsus puudutab nii Eesti Kontserdi enda programmi kui ka kontserdimajade rentnikke. See tähendab, et Venemaa ja Valgevene kodakondsusega artiste Estonia kontserdisaali ning Tartu Vanemuise, Pärnu ja Jõhvi kontserdimajadesse esialgu kuni hooaja lõpuni esinema ei lubata.
Meie otsus tekitas nii mõneski muusikus meelehärmi: kas tõesti on vaja praeguses keerulises olukorras Venemaa ja Valgevene muusikuid „karistada“? Eriti arvestades siiani kehtivat vaikivat kokkulepet, et kultuur ja poliitika on teineteisest lahus.
Jah, vaatamata viimase aja keerulistele suhetele Venemaa ja vaba maailma vahel on kultuurisuhted ikka toiminud. Eesti publik on suure tänu ja tunnustusega võtnud seisvate ovatsioonide saatel vastu andekate Venemaa ja Valgevene muusikute esinemisi meie lavadel. Seda on tehtud pikki aastaid. Kultuurivahetus on alati toiminud. Kultuur ja poliitika on hoitud lahus.
Kahjuks elame täna kardinaalselt teistsuguses maailmas. Siinsamas Euroopas on käimas sõda ja räige väljapressimine; sõda ja kirjeldamatu putinistide agressioon suveräänse ja demokraatliku Ukraina vastu. Ja seda mitte ainult Ukraina, vaid kogu vaba maailma vastu.
Ukraina vabaduse eest sõdivad inimesed teevad seda kogu Euroopa eest. Ka meie vabaduse eest. Ka meie!
Ka meie ei saa olla lihtsalt pealtvaatajad. Tuleb endale meelde tuletada, et ei saa võrrelda võrreldamatut. Ära jäetud kontserdist tekkinud kurbust ja pahameelt ei ole võimalik võrrelda ängistava teadmisega, et Ukraina muusikut ei saa täna olla muusikud, vaid pidid üleöö sõtta minema. Nad on oma pillid asendanud relvadega ning suundunud territoriaalkaitse koosseisu. Et kaitsta oma kodu, kogu Euroopat. Ka meid!
Nad ei ole relvaga riigi kaitsmist iialgi õppinud. Need kõrgel tasemel muusikud on alustanud oma professionaalset rada lapsena. Õppides muusikat, mitte sõdimist. Nüüd on kaalul nende ja nende lähedaste elud ning riigi säilimine. Neil, oma ala professionaalidel ei ole võimalik valida mitmest halvast valikust vähem halvem. On üks valik – päriselt sõtta minna.
Eesti Kontsert on Eesti riigi juhtiv muusikainstitutsioon ja muusikaelu lipulaev. Loodan, et mõistate, et ajal, mil Kiievi lastehaiglas võitlevad Venemaa turmtule alla jäänud süütud lapsed oma elude eest, ei ole ka meil muid valikuid. Ei ole võimalik valida mitmest halvast valikust vähim halba. On ainult üks valik ning selle on Eesti Kontsert teinud ja välja öelnud.
Siinjuures pean vajalikuks sekundeerida Maris Laurile – sõda Ukraina vastu peavad putinistid. Me ei saa mitte kunagi otsustada inimeste üle selle põhjal, mis keelt ta räägib või mis rahvusest on. Ka minul on Venemaal ja Valgevenes palju häid ja andekaid kolleege, kelle professionaalsus ja anne meid kõiki lummab ning keda meie saalidesse alati tagasi oodatakse. Keda armastatakse. Mul on nendest inimestest siiralt kahju. Ka nad ise ütlevad – jah, me mõistame teie otsust. Oleme lootusetus olukorras. Meid valitseb paaria.
Aga täna saame koos nendega olukorrast ühte moodi aru: Venemaad suudavad muuta vaid venelased ise. Me saame neid vaid toetada. Ja me toetame!
Loodan südamest, et nii Eesti Kontserdi otsus kui ka Eesti riigi samm kahepoolse kultuurikoostöö lõpetamiseks survestab kahe agressorriigi kultuuriintelligentsi oma riigijuhtidele vastu seisma ja lõpetama viivitamatult sõda Ukrainas ning et lähedal on see päev, mil meie kontserdisaalide lavad võõrustavad avasüli muusikuid kogu maailmast – sõltumata keelest või kodakondsusest.
Seniks toetame Ukrainat ja seda, et nende muusikud saaksid esimesel võimalusel vahetada relvad pillide vastu!
Kertu Orro
Eesti Kontserdi juht
Arvamuslugu ilmus Eesti Päevalehes 1. märtsil 2022, link loole siin:
https://epl.delfi.ee/artikkel/96046039/kertu-orro-ajal-mil-kiievi-lastehaiglas-voitlevad-suutud-lapsed-oma-elude-eest-ei-saa-me-venemaa-ja-valgevene-esinejatega-koostood-teha