Hortus Musicus tähistab sel nädalal 50 aasta juubelit

Laupäeval, 17. septembril avab Eesti Kontsert Tallinnas pidulikult oma sügishooaja, avakontserdiga „Pool sajandit paradiisiaias“ tähistatakse Hortus Musicuse 50. sünnipäeva. Estonia kontserdisaalis esitletakse ka ansamblist valminud raamatut.

Hortus Musicus on üks kahest Eesti Kontserdi koosseisu kuuluvast loomingulisest kollektiivist. Ansambel asutati toonase Tallinna Riikliku Konservatooriumi viiuliüliõpilase Andres Mustoneni eestvedamisel ja on omal alal vanim tänini katkematult tegutsev ansambel Ida-Euroopas, üks väheseid nii pikaealisi maailmas. Nende repertuaaris on nii vanamuusika, varajased sonaadid ja 17.–18. sajandi vaimulikud suurvormid kui ka nüüdisautorite looming, mis sageli loodud just neile.

„Eesti on 30 aastat taas vaba olnud, Hortus Musicuse viiekümnest aastast on see olnud suurem osa. Aga alustati hoopis teistes oludes suure vastuvoolu ujumise, avangardi interpreteerijate ja Arvo Pärdi uue helikeele katsetajatena. Viiskümmend on väärikas tähtpäev ja Hortus on teinud väga ilusat tööd – seda suuresti tänu igipõlemismootori Andres Mustoneni püssirohule,“ ütles Eesti Kontserdi juht Kertu Orro.

Sünnipäevakontserdid saavad täna, 13. septembril alguse Pärnu kontserdimajas. Kontserdid on ka homme, 14. septembril Jõhvi kontserdimajas ja reedel, 16. septembril Tartus Vanemuise kontserdimajas. Suur sünnipäevapidu koos raamatuesitlusega peetakse sel laupäeval, 17. septembril Tallinnas Estonia kontserdisaalis. Juubelikontserdil „Pool sajandit paradiisiaias“ ühinevad vanamuusika eri stiilid, Lähis-Ida muusika ning kogu ülejäänud Hortuse muusikaline universum.

Juubeli väärika tähistamise ühe osana esitletakse Tallinnas kontserdi eel raamatut, mis kajastab ansambli ajalugu, inimesi, kostüüme, pille, tegevusi ja rolli Eesti kultuuriloos, ansambli ringi kuuluvate inimeste mälestusi ja emotsioone. Peale tekstide sisaldab raamat rikkalikult fotosid, teiste seas Krõõt Tarkmeele ja Toomas Volkmanni fotoseeriaid. Raamatu autor on Saale Fischer, toimetanud Tiina Mattisen ja kujundanud Kaire van der Toorn-Guthan.

Ajaloomuuseumis on aga avatud näitus „Muusika aed. Hortus Musicus 50“, mis viib külastaja ajarännule ning pakub võimalust end argimõtetest välja lülitada. Inspireeruda saab samadest allikatest, millest noored muusikud omal ajal loomejulgust said – selleks on ilu, headus ja armastus. Näituse kuraator ja lavastaja on Jaanika Juhanson, väljapanek on avatud kuni 29. jaanuarini 2023.

Foto: Esimese kontserdi andis Hortus Musicus 1972. aastal. „Esimene kontsert oli Kiek in de Kökis – see oli rahvast puupüsti täis. Emotsionaalselt oli see hinge avamine, vaimselt alasti võtmine. Et vot, me oleme sellised, me nüüd hakkame pihta,“ on ansambli kunstiline juht Andres Mustonen meenutanud. Värske foto on tehtud Väravatornis, mis on aastakümneid olnud ansambli koduks. Autor: Jaan Krivel/Eesti Kontsert

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.